DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Beşinci Mevsim

Beşinci Mevsim

N. K. Jemisin
Fantastik / Kurgu / Yabancı

Sayfa sayısı: 492
Ebat: 13,8x21 cm
Yayın Tarihi: Ekim 2017
ISBN: 978-605-09-4659-8

Çevirmen   : Damla Özlüer

Bir hikâyenin bitişi bir diğerinin başlangıcıdır. İnsanlar ölür. Kadim usüller gelip geçer. Yeni cemiyetler doğar. “Dünyanın sonu geldi,” genelde bir yalandır çünkü gezegen olduğu yerde durur. Ama bu kez, dünyanın sonu böyle gelecek. Nihai olarak...

İşte size bir ülke. Her ülke gibi sıradan. Ama bu toprak parçası çok kıpırdanıyor ve ona Sükûnet adını vermişler. Sessiz ve acılı bir ironi ülkesi.

Son, Sükûnet’in bir şehrinde başlıyor: Yerkürenin en kadim ve göz kamaştıran şehri. Adı Yumenes ve bir zamanlar bir imparatorluğun kalbiydi. Ne yazık ki imparatorluk ilk günlerinin ihtişamını kaybetti. Her imparatorluğun başına geldiği gibi. Ve bu sonda, üç kadın. Kocası tarafından oğlu öldürülen ve kızı kaçırılan bir anne... Essun. Toprağı duyan bir İmparatorluk Orojeni... Syenite. Bir Muhafız’ın eline düşen özel bir kız çocuğu... Damaya.

Ve belki de yüzyıllar sürecek bir deprem.

İşte böyle başladı. Dinle. Öğren. Dünya böyle değişti.

“Sıradışı ve olağanüstü bir karmaşa.” New York Times

Yazar Hakkında

N. K. Jemisin

Fantastik öykü ve romanları ile tanınan Nora K. Jemisin Brooklyn’de yaşıyor ve yazıyor. Eserleri Hugo, Nebula, World Fantasy Award, Crawford, Gemmell, Morningstar ve Tiptree adayı; Locus ve Romantic Times Reviewer’s Choice ödüllerininse sahibi oldu.

İlk romanları Miras Üçlemesi ve iki kitaptan oluşan Dreamblood Orbit Books’ta yayımlandı. Yazar Knight Ajansı’ndan Lucienne Diver tarafından temsil ediliyor. Speculative Literature Vakfı’ndan burs aldı ve ardından aynı vakıfta jüri olarak görev yaptı. Yazar ayrıca, Viable Paradise yazarlık atölyesinin ve Altered Fluid yazar grubunun üyesidir. Jemisin yazmadığı zamanlarda kariyer ve psikolojik danışmanlık yapmakta, kimi zaman yürüyüş kimi zaman bisiklet sürmekte ve blog’unda anti-ırkçı feminist, politik yazılar yazmaktadır.