1
DEX

Twitter'da DEX Kitap

 

Videolar

1 2 3
Yüz Bin Krallık

Yüz Bin Krallık

Miras Üçlemesi 1
N. K. Jemisin
Fantastik / Kurgu / Yabancı
Orijinal İsim: Inheritance Trilogy 1 – Hundred Thousand Kingdoms (İngilizce)
Sayfa sayısı: 400
Ebat: 138 * 210 mm
Yayın Tarihi: Eylül 2012
Barkod: 9786050910223
Miras Üçlemesi’nin ilk kitabı olan Yüz Bin Krallık, Genç yazar N.K. Jemisin’in ilk kitabı. Yazarına 2011 Locus ve 2010 Romantic Times ödüllerini; Hugo ve Nebula adaylıklarını kazandıran bu ilk kitap, yayın dünyası tarafından çok başarılı ve yeni bir keşif olarak görülüyor.
Sürükleyici bir dile ve başarılı çeviriye sahip kitabın özelliği, fantastik edebiyata yeni bir bakış açısı getirmesi: Tanrılar, yarı tanrılar arasında mitolojik bir evrende geçmesi ve tutarlı bir yaradılış hikâyesinin üstüne kurulu olması. Kitap üç ana karakter üzerinde şekilleniyor: Karanlık Tanrı, Aydınlık Tanrı ve baş karakter Alacakaranlık Tanrıçası. Kitabın bir diğer özelliği de, erotizmi fantastik-genç yetişkine başarılı bir şekilde uyarlaması.
Tanrıların sürekli farklı bedenlerde ve yaşlarda ortaya çıkması, başkarakterin Amazon benzeri vahşiliği, bütün yeryüzüne tepeden bakan ışıltılı Göksaray’ın güzelliği, bir cinayetin izinin sürülmesi, taht kavgaları, yaşanan nefes kesici aşklar, ilginç büyüler ve yaratıklar, kitabı dikkat çekici kılıyor.
Arka Kapak
Ya iki ruhun olduğunu keşfetseydin?
Tanrılar ve faniler, güç ve aşk, ölüm ve intikam.
O, hak ettiği mirası ve intikamını alabilecek mi?
Yeine, Kuzey Tepeleri’ndeki vahşi Darr halkının reisi. Annesi hanedanın merkezi Gökşehir’e çağırıldıktan kısa süre sonra gizemli bir şekilde öldü. Yeine’in matemi sürerken tüm evreni yöneten büyükbabası Kral Dekarta Yeine’i varisi ilan etti. Ama Yüz Bin Krallık’ın hükümdarı olabilmek hiç de kolay değil. Yeine kendini çok güçlü rakiplerle, Tanrılar ve yaratıklarla dolu zorlu bir mücadelenin içinde buldu.
Yeine’in tek istediği annesini kimin öldürdüğünü bulmak ve intikamını almak. Bunun için de Göksel Üçlü’nün neden savaştığını çözmesi gerekiyor. Karanlık Tanrı Nahadoth, Aydınlık Tanrı Itempas ve Alacakaranlık Tanrısı Enefa ona bu mücadelede hem yardımcı hem de düşman olacak, Yeine Tanrılara bile güvenmemeyi öğrenecek. Aşk, Yeine’i hiç beklemediği bir anda kıskıvrak yakalayacak ve kabullenmesi zor gerçeklerle yüz yüze getirecek.
Fantastik edebiyata yepyeni bir soluk getiren Yüz Bin Krallık; N.K. Jemisin’e, 2011 Locus ve 2010 Romantic Times ödüllerini; Hugo ve Nebula adaylıklarını kazandırmış şaşırtıcı bir ilk roman ve Miras Üçlemesi’nin ilk kitabı.
“Eğer cinayet, ihanet ve sırlarla dolu, çözülmesi zor hikâyeleri seviyorsanız, bu romanı kaçırmayın.” Brent Weeks, New York Times
“Sizi hayrete düşürecek eğlenceli, ürkütücü, sürükleyici olaylar ve sürpriz sonlar...” Publishers Weekly
“Bazı kitaplar iyidir, bazıları muhteşem, çok küçük bir kısmıysa gerçekten önemlidir, Yüz Bin Krallık işte bu son gruba dahil.” Bookpage

Yazar Hakkında

N. K. Jemisin

N. K. JENMISIN kurgu öyküleri ve romanları pek çok kez Hugo, the World Fantasy ve Nebula, Crawford ve Tiptree ödüllerine aday gösterilmiş ve Locus Award'ı kazanmış Brooklyn'li bir yazardır. Ayrıca New York Times için bilimkurgu ve fantezi edebiyatı eleştirmenliği yapmaktadır. Kırık Diyar serisinin ilk kitabı Beşinci Mevsim, New York Times'ın 2015'in Dikkate Değer Kitapları listesinde yer almıştır. Serinin ikinci kitabı Sütun Kapısı ise 2017 Hugo En İyi Roman ödülünü aldı.